Beregdédai  Falusi Zöld Turizmus
Jöjjön és látogasson el hozzánk!

MENÜ

Déda rövid története

A mai Déda az 1950-es években alakult ki Beregdéda és Mezőhomok egyesítésével. A falu első írásos említése 1356-ból való. A Déda helynév puszta személynévből keletkezett magyar névadással. Számos archeológiai lelet tanúskodik arról, hogy ez a vidék a legrégibb időktől kezdve lakott volt. Már a XIV. században tartottak itt megyegyűléseket. 1477-ben Szilágyi Erzsébet, Mátyás király anyja volt Beregdéda birtokosa a munkácsi várral együtt, aki felmérettette a falu határát. 1830 körül báró Perényi Zsigmond timsógyárat állíttatott a dédai hegy alatt, melyet 1849-ben a szabadságharc elnyomatása után a nagy hazafi egyéb vagyonával együtt elkoboztak.

A falu határában feküdt valaha a Tóvárnak nevezett ősi mocsárvár. A vár első írásos említése 1274-ből származik, viszont az 1940-es években lefolytatott ásatások azt bizonyítják, hogy már korábban, a magyar honfoglalás idején is volt itt egy kisebb település. A Tóvárt körülvevő mocsár egy természetvédelmi terület, melynek rendkívül gazdag az állat- és növényvilága.

Lehoczky Tivadar, neves tájkutató 1881-es írása szerint – „A határ nyugati oldalán, posványos téren áll a Kirva nevű puszta, melynek egyik legemelkedettebb pontján egy régi földvárnak nyoma látszik. A parányi erőd csak 25 méter átmérőjű s hármas sánccal és töltéssel vala egykor körülvéve, hozzá észak és dél felől az egykor kétségtelenül átgázolhatatlan mocsáron át 3-400 lépésnyi hosszú karcsú pallószerű híd vezetett, melynek földbe vert tölgyfa cölöpjei máiglan jól látszanak.”

Kárpátalja e magyarlakta településén a házigazdák hagyományos vendégszeretetére számíthat minden idelátogató, aki a falusi életformát kívánja megismerni.

A napi programok kellemes fáradtság-érzését, hangulatos, helyi jellegzetességű vendéglátó házakban pihenhetik ki kedves vendégeink.

A falunkból csillagtúraszerűen bejárható egész Kárpátalja idegenvezető segítségével.

Szolgáltatásaink:

Szálláshely: Dédában a magyar vendégfogadó családok magánházainál, 2-3 ágyas szobákban. Fürdőszoba hideg és melegvízzel, angol WC, színes televízió, hűtőszekrény rendelkezésre áll.

Étkezés: reggeli és kétfogásos vacsora a vendéglátók házában, ahol tájjellegű, házias ételekkel várják a vendégeket. Igény szerint uzsonnacsomagot is készítenek.

Masszázs és Kozmetikai szolgáltatások, igény szerint!

Falunkban 2003-tól működik Homoki Szilvia vezetésével ez a turisztikai központ, mely külföldi turistacsoportokat fogad és szervez számukra többnapos programokat.

Szolgáltatásainkat főként családok, baráti társaságok, munkatársak, egyetemisták számára ajánljuk, akik szeretnék megismerni Kárpátalja csodálatos tájait, természeti kincseit, a magyarság történetében kiemelkedő helyet, elfoglaló emlékhelyeit, kulturális hagyatékait.

Továbbá várjuk azokat is, akik a történelmi korok megidézésével egyetemben pihenni, baráti kapcsolatokat kialakítani, szórakozni, a helyi gasztronómia ízeit kóstolgatva a dédai magyarok vendégszeretetét kívánják élvezni, valamint betekintést szeretnének nyerni a kárpátaljai magyarok mindennapjaiba.

 

 

 

Asztali nézet